Hirschsprung hastalığı

Hirschsprung hastalığı

Kistik fibroz nedir ?
Bulgularıyla karin hastalığına benzeyen bir hastalıktır. Ancak bu hastalık daha korkunç olup, ciğer enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara sebebiyet vermektedir.

Hastalığın çocuklarda oluş oranı nedir ?
Beşyüz ilâ altıyüz bebekten bir tanesinde tesadüfülmektedir.

Ne zaman başlar ?
Bodrum Esc
Karın hastalığından daha erken başlar, genellikle doğumdan sonra ilk altı ay arasında görülür.

Ailevî bir hastalık mıdır ?
Evet.

Bu hastalığa tutulmuş çocuklar ısıdan fâzla derecede etkilenirler mi ?
Evet. Ter dolayısıyla bedendeki tuzdan büyük ölçü kaybedilir.

Bâzı çocuklar kistik fibrozdan can verirler mi ?
Evet. Bazı çocuklar sıradanın çok üstünde sıcak hava olduğu zaman can verebilirler. Kimileri akciğer karmaşıklıklarından, bir kısım çocuklar da noksan yiyecek almaktan yaşamlarını kaybedebilirler. Bu gibilerin yüzde 50′si beş yaşından evvel can vermektedir.

Kistik fibrozun rehabilitasyonu nedir ?
Kârın hastalığında olduğu gibi sıkı diyet, bedenin gereken ölçüde tuz almasının sağlanması, büyük miktarda vitaminlerin alınması, enfeksiyonları önlemek için sürekli antibiyotik verilmesi ve
pankreas özlerinin alınması.

Bu çocukların yaşatılması için rehabilitasyon ne kadar müddet yapılmalıdır ?
Çok uzun müddet, bazen gençlik çağında dahi devam ettirilmelidir.

Kistik fibroz neden ileri gelmektedir ?
Escort Bodrum
Temel sebebi öğrenilmemektedir. Fakat son yapılan bilimsel araştırmalar bedendeki pankreas, karaciğer, akciğerler ve bağırsak çeperlerinin işlevlerinde esas bir yetersizlikten ileri gelebileceğini göstermiştir. Bir Hayli uzvun enzim ve tükürük yapımında beceriksizlik göstermekte olduğu da bu son araştırmalarda tesbit edilmiştir.

Geçmişte kistik fibrozun sırf panreas ile alakalı bir hastalık olduğu sanıldığı doğru mudur ?
Evet. Ancak son senelerde yukarıyada bahsedilen uzuvların da bu hastalıktan etkilendiği anlaşılınca bu yanlış teşhis artık geçerli değildir.

Kistik fibroz çok kere ciğerlerde ve bağırsak çeperlerinde fazla derecede balgam imali ve fazla kalınlıkta olan balgamların bulunmasıyle bir alakası var mıdır ?
Evet. Bu kistik fibrozun en karakteristik bulgularından biridir.

Ailede bu hastalığa tutulmuş bir çocuk varsa o ailenin başka çocuk yapmayı planlaması doğru olur mü ?
Evet. Aile başka çocuk sahibi olabilir. Ancak şu hususa dikkat edilmelidir ki dünyaya gelecek dört çocuktan birinde bu hastalık belirli surette mevcut olacaktır.

Bu hastalık için emin testler var mıdır ?
Testler bu gidişat için lüzumlu tuz birikimini tesbit etmek için bereketlidir. Son günlerde geliştirilen tükürük, tırnak ve tuz testleri de tuz çoğalışını emin bir biçimde göstermekte galibiyetli olmuştur.

Bu hastalığı karın hastalığından ayırdetmek imkânı var mıdır ?
Çok aşikar olaylarda iki hastalık ayırdedilebilmektedir. Hafif olaylarda bu ayırım imkânları bulunamamaktadır.

Kistik fibroz olan bir çocuğun olağan hayata kaderi nedir ?
Bilimsel araştırmalarda bu hastalığın sebebi hakkında yeni bilgilerin edinilmesi ile bu kader her gün çoğalmaktadır; Ayrıca, üst solunum sistemlerinde sürekli olagelen enfeksiyonlara karşı yeni korunma imkânlarının bulunmasıyle ciğerlerin yaşam süresince kalacak sakatlıklara karşı korunma imkânları bir hayli çoğalmış bulun-’¦ “maktadır. Üstelik, günümüzde bu hastalığı olan bir hayli çocuk muhtelif antibiyotiklerin- hem gözetici olarak hem de enfeksiyonların rehabilitasyonunda kullanilmasıyle kurtulabilmektedirler.

sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...