İnek Sütüne Alerjisi Olan Bebekler

İnek Sütüne Alerjisi Olan Bebekler

İnek sütü içeriğindeki proteinlere karşı oluşan tepki sonucu ve bebeklerde deri döküntüleri, kusma, ishal gibi belirtilerle meydana gelen alerji türüne inek sütü proteini alerjisi denir. Bebeklerde en sık karşılaşılan alerji türü inek sütü alerjisidir. Bebeklerde görülen bu alerji vücudun inek sütünde içeriğinde bulunan proteinlere karşı gösterdiği tepkidir. Bu nedenle bebeklerde 1 yaşına kadar, bazı bebeklerde ise 2 yaşına kadar içeriğinde inek sütü bulunan besinlerin tüketimini engelleyiniz.

 

 

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kusma: Bebeğinizi beslendikten sonra, aldığı fazla besini kusması normal bir durumdur. Fakat bebeğin sık ve şiddetli kusması süt alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

İshal: Bebeklerde süt alerjisi olduğu durumlarda en fazla görülen belirtilerden biri de ishaldir. Bebeğinizin ishal sıklığı artıyor  ve kanlı ishalle karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora götürmelisiniz, aksi bir durum olabilir.

Ağlama: Genel olarak bebeklerin ağlaması normal ve alışılmış bir durumdur. Ama bebeğinizin bütün ihtiyaçlarını karşıladığınız halde hala sebepsiz yere ağlıyorsa ve ağlama krizlerine giriyorsa süt alerjisi olmuş olabilir.

Ciltte döküntü: Bebeğinizin vücudunun çeşitli yerlerinde kızarıklık ve deri döküntülerin olması da süt alerjisinin sık görülen belirtilerindendir.

Solunum problemleri: Bebeklerde sürekli hırıltı, burun tıkanıklığı, öksürük ve nefes alıp verme de güçlük çekmesi süt alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

Gaz: Bebekler de genellikle gaz sancısı şikayeti sık görülmektedir. Fakat sütteki proteine alerjisi olan bebekler ciddi ve şiddetli bir gaz sancısı çeker.

 

 

Bebeğinizde inek süt alerjisi olduğundan şüphe ediyorsanız bu durumu anlamak için belli bir süre inek sütü ve içeriğinde inek sütü bulunan gıdaları vermeyiniz. Bu durumda bebeğinizde ki alerji belirtileri ortadan kalkmışsa süt alerjisi olduğundan emin olabilirsiniz. Her ihtimale karşı doktor kontrolünde alerji testlerini yaptırarak sonucuna göre bebeğinizin tüketeceği gıdalara dikkat etmelisiniz.

İnek sütü ve içeriğinde inek sütü bulunan besinlerin tüketimini durdurduktan sonra inek sütü alerjisi belirtilerinin 2-4 hafta arasında geçmesi beklenir. İnek sütü alerjisi olan bebekler, ek gıda dönemine girdiklerinde mutlaka kontrol amaçlı doktora götürülmelidir. Ek gıda döneminde yavaş yavaş ve ilk olarak en az alerjik olduğu bilinen ve tespit edilen besinlerin tüketimi ile başlanmalıdır. Doktorunuzun söylediklerini düzenli ve dikkatle uygulayarak hareket etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...