Kimyasalların Bebeklere Zararları

Kimyasalların Bebeklere Zararları

Kimyasalların Bebeklere Zararları

Kimyasalların hem yetişkinler hem de bebekler üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle dikkat eksikliği, motivasyon eksikliği, ruhsal hastalıklar ve davranış bozuklukları kimyasallardan yüzünden olmaktadır.

Civa, kurşun, kişisel bakım ürünleri, odun ve kömür yakıtları, bebeğin beyin gelişimini büyük oranda etkilemektedir. Bunlara tarımda kullanılan pestisitleri de ekleyebiliriz. Kozmetik, boya, yalıtım malzemesi ve plastik sektöründe kullanılan polibromindifenil, 1970 yılında yasaklanmıştır fakat o dönemden günümüze bu malzemelerin içerisinde yer almıştır.

Kimyasalın Bebeğe Zararları

Bebeğin beyin gelişimi anne karnında başlar. Bebeğin doğmasına 3 ay kala hızlanır ve ergenlik dönemine kadar devam eder. En büyük gelişme, doğum öncesi gerçekleşir. Bu dönem annenin maruz kaldığı kimsayallar bebeği olumsuz etkiler.

En Tehlikeli Kimyasallar

İlk sırayı civa malzemesine verebiliriz. Elektrik devrelerinde, gümüş altın üretiminde ve aynalarda kullanılır.
Kurşun ikinci sırada gelmektedir. Akü, kablo, izolasyon alanlarında kullanılır. Ayrıca renkli televizyonda kullanılan kurşun, radyasyonu en az geçiren madde olmasına ragmen tehlikelidir.

Bunların yanında plastic malzemelerde kullanılan fitalat oldukça zararlıdır. Boya, mürekkep, oyuncak, yapıştırıcı, kırtasiye malzemelerinde zararlı bir kimyasal olan poli bromin kullanılmaktadır.

Listemizde yer alan birçok malzemeye ve kimyasala gün içinde maruz kalmaktayız. Özellikle ebeveynler bu konuda oldukça hassas olmalı ve dikkatli davranmalıdırlar. Bu kimyasallara ve kimyasal içeren malzemelere uzun süre maruz kalınması hem size hem de bebeğinizi olumsuz etkileyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...