Kış Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamile annelerin kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı için, kendilerine her konuda dikkat etmeleri gerektiği gibi kış aylarında soğuktan da kendilerini korumalıdırlar. Özellikle hamilelikleri kış aylarına denk gelen anneler kışın soğuğundan, soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıklardan ve kış mevsiminde tüketilmesi gereken meyve ve sebzelerin ihtiyacı kadar tüketilmesine özen göstermelidirler.

 

 

Hamilelikleri kışa denk gelen anneler besin zenginliği yönünden şanslı oldukları dönemdir. Çünkü kışın bulunan meyve ve sebzeler hamilelik döneminde alınması gereken vitamin ve mineralleri zengin olarak içeren besinlerdir. Annelerin hamilelik döneminde mevsimine uygun sebze ve meyve tüketmeleri gerekmektedir. Bir anne adayının günlük alması gereken demir 15-20mgr, 20gr protein, 500mgr kalsiyumdur. Ayrıca anne adayının alması gereken proteini hem bitkisel hemde hayvansal gıdalardan almalıdır. Bitkisel proteinlerden nohut, fasulye, kuru baklagiller ve mercimektir. Hayvansal proteinler ise süt, yoğurt, et ve yumurtadır. Hamilelik döneminde bu besinleri de gerektiği kadar mutlaka tüketilmelidir. Hamilelikte tüketilmesi gereken balık da içeriğindeki omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile bebeğin zeka gelişiminde son derece önemli olan bir besindir. 

Bebeklerin anne karnındaki 8. haftadan itibaren kemik ve diş gelişimi başlar ve bu nedenle anne adayının kalsiyum açısından zengin olan besinleri tüketmesi çok önemlidir. Kalsiyum hamilelik sonlanana kadar sürekli anneden bebeğe geçer ve bu nedenle sürekli annenin kalsiyum ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri kalsiyum ve protein içeren besinlerdir. Hamile annelerin bu besinleri tüketmesi önemlidir.

Demir vitamini de anne adayları için büyük bir öneme sahiptir. Hamilelerde demir eksikliği çarpıntı, uyku hali, halsizlik, nefes darlığına neden olmaktadır. Demir eksikliği ise bebeğin erken doğması, düşük, ölü doğum, gelişim bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Bu yüzden gebelik döneminde demir içeren gıdaları da tüketmek hem anne adayı hemde bebek için çok önemlidir. Anne adayları yiyeceklerinden demir ve kalsiyum ihtiyaçlarını giderdiklerini düşünseler de doktor kontrolünde ilaç takviyesine ihtiyaçları vardır.

Hamile annelerin kış mevsiminde karnabahar, lahana, ıspanak, pırasa, brokoli, maydanoz, dereotu, patlıcan, patates, turp gibi kış sebzelerini ve portakal, mandalina, elma, nar, ayva gibi kış meyvelerinden beslenmeleri gerekiyor.  Ayrıca bu kış sebze ve meyveleri posalı olduklarından anne adayının hızlı kilo alımını engellemektedir. Genel olarak hamilelik sürecinde toplam 11-12 kilo alımı normal seyrindedir.

Soğuk havalarda dışarıda geçirilen vakit kısıtlanmış olsa da, günde öğlen saatlerinde 1 saat kadar açık havada zaman geçirmek iyi gelecektir. Ayrıca bu durum vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini almaya da fayda etmektedir.

Hamile annelerin cildi kışın soğuğun etkisinden kurur ve çatlaklıklar oluşabilir. Bu durum enfeksiyonlara yol açabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kuruyan ciltlerine nemlendirici sürerek kurumasını engelleyebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...