Mavi Bebek Hastalığı Nedir?

Mavi Bebek Hastalığı Nedir?

Mavi bebek sendromu hastalığında normal bebeklerin cildi pembe renge sahipken mavi bebek hastalarının cilt rengi mavi olmaktadır. Bebeklerde meydana gelen kalp hastalığı olarak  da bilinmektedir. Bu hastalığa sahip olan bebeklerin ciltlerinin mavi olmasının nedeni organların, hücrelerin ve dokuların oksijensiz kalması sonucu kan renginin değişkenlik göstermesidir. Bebeklerin kalbi görevlerini yerine getiremediği durumlarda morarmalar oluşur ve bu morarmalar mavi renk olarak görünür. Bu nedenle hastalığın adı mavi bebek sendromu olarak adlandırılmıştır. Mavi bebek hastalığı genellikle 6 aylık bebeklerde görülmektedir. Nadiren yetişkinlerde ve çocuklarda da görülebiliyor.

 

 

Bebeklerin fazla su tüketiminden dolayı vücuda aldıkları nitrat de mavi bebek hastalığına neden olmaktadır. Nitrat açısında zengin olan havuç, ıspanak, brokoli ve lahana gibi besinler de gereğinden fazla bebeklere verilmemelidir. Bebeğinize yedireceğiniz gıdalardaki fazla nitratı engellemek için haşladığınız besinlerin suyunu bebeğinizin mamalarında kullanmayınız. Çünkü besinleri haşlarken içeriğindeki nitrat haşlama suyuna geçecektir. Bu nedenle fazlasını kullanmanız bebeğinizin sağlığı için iyi olmayabilir.

 

Mavi Bebek Hastalığı Belirtileri

 

√ Bebeğinizin yemek yerken ve ağlarken çok çabuk yorulması

√ Huzursuzluk

√ Bebeğin sürekli çömelir vaziyette oturması

√ Bebeğin parmak gibi uç noktalarında morarmalar olması

√ Kan pompalanması sonucunda ciddi sıkıntılar olmasından dolayı kol ve bacaklarda şişkinlik olması

√ Bebeğin cildi normal pembelikte iken, ağlama, emzirme, emekleme ve yürüme gibi güç sarf ettiren durumlarda mavi bebek hastalığının belirtilerindendir.

 

Mavi Bebek Hastalığında Erken Teşhis Önemi

Her hastalıkta olduğu gibi mavi bebek hastalığında da erken teşhis önemli rol oynamaktadır. Günümüzde kalp hastalığı henüz bebek anne karnında iken teşhis edilebiliyor. Böylece bebek doğar doğmaz müdahale edilebiliyor. Bebekteki kalp hastalığının şiddetine göre bazen doğar doğmaz bazen ilk 15 gün içerisinde bazen de bebek 1 yaşına geldiğinde açık kalp ameliyatları gerçekleştiriliyor. Anne karnında erken teşhis edilmesi sağlıklı bir bebek yetiştirmek adına önemli rol oynamaktadır. Her bin doğumun 85 inde görülebilen mavi bebek hastalığı tedavi edilmemesi sonucu ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...