Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre Bebek Nedir?

Gebeliğin 37. haftasından önce olan doğumlara erken doğum ve bu şekilde erken doğan bebeklere ise prematüre bebek denir. Araştırmalara göre Türkiye de yılda 150.000 kadın erken doğum yapmaktadır. Bu oranın yarısı kadar, bebekler düşük kilo da yani 1500 gramın altında dünyaya gelmektedir.

 

 

Gebeliğin 31. haftasında veya bundan 6 gün önce doğan bebekler ileri derece prematüre bebek olarak, 32. ve 36. haftalarda doğan bebekler ise orta dereceli prematüre bebek, 37. haftada doğan bebekler ise sınırda prematüre bebek olarak geçmektedir.  

 

Bebeklerin Prematüre Doğmasının Nedenleri

 

√ Annenin çoğul gebe kalması

√ Annenin sigara kullanması

√ Annenin geçirdiği enfeksiyonlar

√ Annenin 18 yaş altı olması ve 40 yaş üstü olması

√ Anne rahmindeki anatomik nedenler ( rahim ağzı gevşekliği ve perdeli rahim gibi )

√ Plasentanın önden gelmesi ve yerinden kopması

√ Anne de bulunan kronik hastalıklar

 

Prematüre Bebeklerde Sık Rastlanan Rahatsızlıklar

 

√ Beslenme sorunları görülebilir.

√ Kemik erimesi meydana gelebilir.

√ Solunum sıkıntısı çekebilirler.

√ Vücutları enfeksiyona elverişlidir.

√ Beyinde kanama olabilir.

√ Oksijen yetersizliğinden dolayı beyinde hasar oluşması gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

Prematüre olarak doğan bebeklerin tedavi edilmesine rağmen doğumdan önce veya doğumdan sonra kalıcı hasarlara maruz kalabiliyorlar. Prematüre bebek doğduğunda hastahanede küveze alınır. Bu süreçte bebekte solunum sıkıntısı, kemik erimesi, enfeksiyon, beyin kanaması ve oksijen eksikliği gibi sorunlara rastlanılabilir. İleri ki aylarda ise prematüre bebeklerin % 10 unda göz problemleri ve kilo alamama gibi sorunlar meydana gelebilir. % 5 lik kısmında nörolojik problemler, % 1 lik  kısmında ise işitme sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir.

Prematüre bebekler kendilerine gelene kadar göz teması kuramazlar, küçük ve çok nazik yapıdadırlar, ebeveynlerin sesine tepki veremezler, sağlık çalışanlarının gözetimi altındadırlar, yorgun ve hareketsizdirler, ilaçlara ve tıbbi aletlere bağlı kalırlar.

Yazımızla ilişkili ay ay bebek gelişimi yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...