SAĞLIKLI BİR BEBEK YETİŞTİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

SAĞLIKLI BİR BEBEK YETİŞTİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Her anne baba bebeğinin sağlığını oldukça önemser. Özellikle 0 – 3 yaş arası oldukça önemlidir. Çünkü bebekler beyinlerinin gelişimini en çok bu evrede tamamlarlar.

Bu yüzden ebeveynlerin bu dönemde yapacağı her hata bebekleri olumsuz etkileyeceğinden dikkat etmeleri gerekmektedir. Bebeklerinin uykusuna, beslenmesine dikkat etmeleri bebek sağlığı açısından birinci sırayı almaktadır.

  • Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için yapılması gerekenler şunlardır;
  • Rahat bir uyku çekmelerini sağlanmalıdır.
  • Sağlıklı beslenmesine özen gösterilmelidir,
  • Sevginizi hissettirmelisinizdir,
  • Eşinizle olan tartışmaları bebeğinizin gözü önünde yapmamalısınız.
  • Sağlık kontrollerini zamanında yaptırmalısınızdır,
  • Özgüvenli bir birey olarak yetişmesi için bebeğe kaygılı davranışlarda bulunmamalısınız.
  • Bebeğinizin kendisini yönetmesine izin vermelisiniz.

Bebek sağlığı sadece fiziksel anlam taşımamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz maddeler bebeğin psikolojik sağlığını etkileyecek faktörleri içermektedir. Bu yüzden bu hususlar ayrı bir önem taşımaktadır. Aksi taktirde bebeğinizin yanında yaptığınız her kötü davranış onu olumsuz etkiler ve psikolojik sağlığının bozulmasına neden olur. Örneğin bebeğin yanında ani bir bağırış bebeği korkutacağından akli dengesini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle hareketlerinize ve davranışlarınıza dikkat etmeniz oldukça önemli bir konudur . Anne baba adayı olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bilgi birikimi yapmalısınız ve bu bilgilerinizi bebeğiniz doğduktan sonra uygulamalısınız. Psikolojik ve fizyolojik bebek sağlığı hususlarını ayırt etmeden araştırmalı ve bebeğiniz için doğru kararları almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...