Sık Görülen Bebek Hastalıkları

Sık Görülen Bebek Hastalıkları

Sık Görülen Bebek Hastalıkları

Yaş ve cinsiyet gruplarında olduğu gibi bebeklerde de sık görülen hastalıklar vardır. En yaygın bebek hastalıklarını sizler için sıralamış olacağız.

Pamukçuk

Bebeğin ağız kenarında beyaz tabaka oluşmasıyla meydana gelir. Bir yaşına kadar görülebilen bir hastalıktır fakat yeni doğan bebeklerde daha çok görülür. Yetişkin kişinin vajina veya ağız florasında bulunan mantardan oluşur. Zamanla bebeğin sindirim ve solunum sistemine geçer. Tehlikeli bir enfeksiyon değildir ama ağrı yapacağı için bebeğin beslenmesini aksatır.

Sarılık

Zamanında ve sağlıklı olarak dünyaya gelen bebeklerin %65’inde, erken doğan bebeklerin ise %85’inde görülür. Kanda bulunan ve cilde sarı renk veren maddenin çoğalmasıyla ortaya çıkar. Yüz bölgesinde başlayıp karın, kol ve bacaklara yayılır. Erken teşhis çok önemlidir. Uzun süre tedavi edilmeyen sarılık, bebeğin beyninde hasara yol açabilir.

Kafa Derisinin Kabuklanması

Sarı veya beyaz kabuklanmalar kafa derisinde görülür. Bu durumda pH değeri yüksek şampuan kullanmanız ve duştan 20 dakika önce bebeğin kafasına doğal zeytinyağı sürmeniz gerekmektedir. Banyodan sonra yumuşak tüylü saç fırçası ile bebeğin saçı taranmalıdır. Bu şekilde hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Kabızlık

Yetişkinler gibi bebeklerin de karşılaştığı bir hastalıktır. Bu durum anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde görülmektedir. Karın ağrısı, kanlı dışkı, huzursuzluk ve seyrek dışkılama hastalığın belirtileridir. Yeterli lif tüketimine ulaşıldığında kabızlık azalacaktır. Belirtileri görüldüğü zaman direkt doktora gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...