Sünnet Önemli Bir Ameliyattır! Nelere Dikkat Edilmeli?

Sünnet Önemli Bir Ameliyattır! Nelere Dikkat Edilmeli?

Sünnet; müslümanlarda Peygamber´in yapılmasını istediği için sünnet ismiyle söylenen, toplumlarda sık olarak uygulanan cerrahi bir işlemdir. Erkek çocuklarda penisin baş kısmını örten derinin belirli bir şekil ve ölçüde kesilmesidir. Sünnet´in çeşitli faydaları bulunmaktadır.

 

 

√ Sünnetli erkek çocuklarında idrar yolu iltihaplanması oldukça nadir görülmektedir.

Penis kanseri sünnet olmayan erkeklerde meydana gelme olasılığı büyüktür. 

√ Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır.

Lokal enfeksiyonların önlenmesi sağlar.

√ Sünnet derisinin geriye çekilememesinden doğan sorunları sonlandırır.

Cinsel ilişki ile geçen (veneryal) hastalıklardan korumaya yardımcıdır.

√ İdrar yolu enfeksiyonlarından koruma sağlar.

Kanser görülme sıklığında belirgin azalma görülür.

√ Dini ve sosyal nedenler

Sünnet; çocukların ruhsal açıdan zarar görmemesi için 2 yaşından önce ya da 7 yaşından sonra yapılmalıdır. 2-7 yaş arasında çocuğun cinsel organına yönelik bir uygulama yapıldığında korkup psikolojik açıdan zarar görebilirler.

 

 

Sünnet Olmanın Faydaları

Sünnet yapılan erkeklerde enfeksiyon hastalıkları ve kanser türü hastalıklar sünnet olmayanlara oranla daha az görülmektedir. Sünnet olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaktadır. Çünkü sünnet derisinin altında mikrop birikmez. Toplumumuzda sünnet, erkek çocuğun büyüdüğünün ve olgunlaştığının kanıtlanması şeklinde yorumlanmaktadır.

Penis başını (glans) örten sünnet derisi yenidoğan bebeklerin penisini yapışıktır ve bu normal bir durumdur. Çocukların yaklaşık %85´inde 3-4 yaşına gelindiğinde rahatlıkla sünnet edilebilir. Bazı çocuklarda ise prepisyumun dar olmasından dolayı bu işlem hemen gerçekleşemez. Bu durum idrar yaparken zorlanmaya, glans ile sünnet derisi arasında bakterilerin yerleşmesine ve enfeksiyon (balanit) gelişmesine sebep olmaktadır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları da gerekli tedavi yapılmadığı ve sebep olan durum düzeltilmediği durumda böbrekler zarar görebilir.

 

 

Sünnet Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sünnet olacak her çocuk yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmeli ve ebeveynler tarafında güzel bir şekilde anlatılmalıdır. Sünnette önemli olan unsur, çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğu kadar psikolojik travmaya neden olmadan, hijyenik şartlara uygun ve sorunsuz yapılmasıdır. Sünnet ne kadar basit görülse de son derece önemli bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle sünnet yapılan yer ve aletlerde sterilizasyon, asepsi,antisepsi gibi faktörlerin mikrop içermeyen hijyenik koşullarda olması gerekmektedir.

Sünnetin ürolog  ya da çocuk cerrahları tarafından yapılması uygun görülmektedir. Ancak pratik uygulamadaki zorluklar ve bazı bilinmesi gereken gerçekler dikkate alınarak, sünnet hususunda eğitim ve sertifika sahibi hekim ve sağlık çalışanlarının da sünnet işlemini yapması uygun görülmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...