UYKU EĞITİMİ İÇİN ANNELERE PRATİK BİLGİLER

UYKU EĞITİMİ İÇİN ANNELERE PRATİK BİLGİLER

Bebekler anne karnında sürekli olarak uyku modundadırlar. Dış dünyaya gözlerini açınca bu uyku süresi yaklaşık olarak 20 saat olur. Bazı bebekler çok uykucu olup annelerine karşı bir zorluk çıkarmadan kendiliğinden uykuya dalabilir. Ama bazı bebeklerde aksine uyumayı tercih etmez. Anne de bebeğinin uyumamasından şikayetçi olur. Çünkü bebeği uyumadığı için yorgun düşer ve mızmızlığa dönüşür uykusuzluk.
Bebeğinin uyku probleminden şikâyetçi olan anneler bebeklerde uyku eğitimi uygulayarak hem bebeklerini hem de kendilerini rahatlatabilir. Bebeklerde uyku eğitimi iki pratik yolla çözüme kavuşturulabilir. Birincisi ferber yöntemi yani kontrollü ağlatma. Bu yöntemde kucağınızda, memenizde uyuya kalan bebeğinizin düzenini değiştirdiğiniz taktirde ağlamaya başlar. Hemen yanına gitmeyerek mesela 3 veya 4 dakika kapı önünde bekledikten sonra odaya girin ama ışıkları açmayın, konuşmayın. Yanına oturun ve elinden tutup onu sakinleştirmeye çalışın. Sırtını da sıvazlayabilirsiniz. 1 dakika içeride kaldıktan sonra tekrar dışarı çıkın ve kapının önünde bekleyin. Bebeğiniz tekrar ağlamaya başlar ise eğer bu sefer dışarıda kalma sürenizi 1 dakika uzatarak bekleyin. İçeriye girdikten sonra gene aynı işlemi yaparak bebeğinizi uyutana kadar bu yöntemi deneyin. Üçüncü günün sonunda bebeğiniz kendiliğinden uyumaya başlayacaktır. Bir diğer yöntem ise co – sleep yöntemi. Bu yöntemde bebeğe güvenilir ortam sağlanarak uyuması amaçlanmıştır. Bebeğinizi yaptırdıktan sonra yanıma oturarak ama ten temasında bulunmayarak şşşşşş şeklinde tekrarlar yaparak onu rahatlatabilirsiniz. Uyuyana kadar beklemelisiniz ve asla konuşmamalısınız. Uyuduğunda sessizce odadan dışarı çıkmalısınız. 15 günlük bir eğitim süreci olup sonrasında bebeğinizin kendiliğinden uyumasını sağlar.
Bebeklerde uyku eğitimi yöntemleri uygulanırken evin diğer bireyleri bu çözümlere destekçi olmalıdır ve ev içerisindeki sessiz ortamı sağlamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...