Uyku eğitimi oldukça önemli!

Uyku eğitimi oldukça önemli!

0-6 yaş arası çocuklardaki uyku kumpası bozukluklarını gidermek ebeveynlerin elinde.

Uyku koçluğu, 0-6 yaş arası çocuklarda uyku kumpası bozukluklarının giderilmesine müteveccih olarak, çocuğun uyku kumpasının, Adana Escort
uykuya dalma alışkanlıklarının, nitelikli uyku için uyku civarının koşullarının oluşturulmasının, uykuyu etkileyen tıbbi nedenlerinin semptomlarının tespit edilmesinin tamamını kapsar. Uyku Danışmanı ve Koçu Seride Samurkaç Karaç, uyku eğitimi hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

Uyku eğitimi denildiğinde bir hayli uzmanın usuna, yıllardır değişik bir ebadı görmedikleri, öğrenmedikleri ve de yenilikleri takip etmedikleri için yalnızca uykuya dalma alışkanlıklarının değiştirilmesi kazanç. Uyku alışkanlıklarının değiştirilmesi, uyku eğitiminin yalnızca parçalarından biridir.

Uykuya dalma alışkanlıklarını Esc Adana
değiştirmek için dünya üzerinde uygulanan metotlar iki ana psikolojik müesseseye direnir; uyaranı evreli kes ve uyaranı bir anda kes. Burada hangisinin doğru olduğu tartışmasına girmeyeceğim çünkü sürekli uyku açısından tek ehemmiyetli olan uykuya uyaran olmadan dalabilmeyi bilmektir. Hangi uygulamanın doğru olduğu uzmanın özümsediği ekole, takip ettiği araştırmalara ve kendi görüşüne göre değişir. Dolayısıyla, salt doğru diye bir şey yoktur ve olamaz da. İki bebekten birini bir metotla, ikincisini öteki metotla yattırıp fanusa koyup yaşları geliştiğinde fanustan çıkarıp anneleriyle aralarında güven bağı yaralandı mı, kendilerine güvenleri az mı ve bunun gibi sualleri yanıtlayamayacağımıza ve tam bebekler maruz kaldıkları tavır şekillerinin tamamından etkilenerek geliştikleri için salt doğru değil, ancak tahminlerden ve yorumlardan oluşan değişik görüşler olabilir.

NEREDE YATTIĞI EHEMMİYETLİ Mİ?
Hayır. Ailenin seçimine göre bebek kendi odasında, anne odasında bulunan yatağında veya anne yatağında uyuyabilir. Şayet tek başına anne yatağında uyumak gece boyu sürekli uykuyu getirseydi, tam ebeveynlerin işi çok basit olurdu. Ancak ne var ki aynı yatakta uyumalarına karşın gecede bir hayli kere kalkan annelerin olduğunu da öğreniyoruz.

GECE BESLENMEYİNCE GÜNDÜZ EMMEDEN KESİLİR Mİ?
Hayır. Çocuklar, gece yattırılma biçimleriyle, gündüz yattırılma biçimlerini birbirinden ayırt ederler. Dolayısıyla, gündüz emzirerek yattırmaya devam ederken akşam yattırırken ve gece içinde emmenin vasıta olmadığı bir kumpasta bebeğinizi yattırabilirsiniz.

Uykuya uyurken, doğru uykuya dalma alışkanlığının olması demek, gündüz bebeğinize sarılmayacağınız, emzirmeyeceğiniz, sevginizi vermeyeceğiniz anlamına gelmez. Zati şayet açıkgöz olduğu zamanlarda bu gereksinimlerini karşılamıyorsanız gece istediğiniz kadar yanınızda yatırın, emzirerek yattırın, hep bir tarafı beceriksiz kalacaktır. Her şeyin doğru zamanı vardır. Bebeğinizin açıkgöz olduğu zamanlar aranızdaki sevgi ve güven bağının sağlam esaslara oturmasını sağlamak için size bir hayli imkân tanır.

DELİKSİZ UYMAK NEDEN EHEMMİYETLİDİR?
Bunun onlarca yanıtı var. Bunlardan en ehemmiyetlisi, bitkinlik hormonu olan kortizol, uykusuzluk gidişatında da salgılanır. Kortizol seviyesi yukardayken melatonin hormonu başka bir deyişle mutluluk, soğukkanlılık hormonu natürel olarak salgılanamaz. Bu sebeple de gece nitelikli bir uyku yatmayan bebeklerde ve çocuklarda gündüz genellikle fazla hareketlilik, hırçınlık, mız mız olma halleri görülür. Ayrıca, uykunun kesintiye uğraması sebebiyle yalnızca uykunun belli aşamalarında salgılanan, bazı sihrime hormonları da dahil bir hayli hormon salgılanamaz. Bu da bebeğin sıhhatine direk olmasa dahi dolaylı olarak tesir eder. En kolayından kortizol hormonu bağışıklık sistemini zayıflatır ve bebekler hastalıklara daha sarih hale kazançlar.

Altı aydan büyük çocuklar gece sürekli yatabilir. Bunu ne biçimde sağlayacağına ebeveynler karar verir. Burada ehemmiyetli olan beslenmeden sonraki en ehemmiyetli lüzum olan nitelikli uykunun doğru bir biçimde karşılanmasının sağlanmasıdır.

sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...