Yeni Doğan Bebek Banyosu Hakkında Detaylar

Yeni Doğan Bebek Banyosu Hakkında Detaylar

Yeni Doğan Bebek Banyosu

Bebekler, verniks kazeoza isminde koruyucu bariyer ile dünyaya gelirler. Bariyer bebeği enfeksiyonlara karşı korur, cildini nemlendirir ve vücut ısısını dengeler. Bu sebeple bebeğin ilk banyosunu biraz ertelemekte fayda vardır.

Bebeğe İlk Banyo Ne Zaman Yaptırılır ?

Bebeğin ilk banyosu hemen yaptırılmamalıdır. Bebek, her açıdan yeni dünyasına alışmalıdır. Kordon düştükten 24 saat sonra banyo yaptırılması önerilir. Kordon düşmeden banyo yaptırılırsa, bebek enfeksiyon kapabilir. Kordon düşene kadar pamuk ve ince bir bezle bebeği silerek temizleyebilirsiniz. Bebek ilk doğduğunda anneyle tanışmak, emzirmeye adapte olmak ve kalp atışını düzenlemekle uğraşacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, bebeğin ilk 6 saat kesinlikle yıkanmamasını önermektedir. Bebeğinizi hemen yıkamak istiyorsanız, akan su altında yıkamanız doğru olacaktır. Bu adımda su dolu küvet önerilmemektedir.

Bebek Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalıdır ?

Banyo için uygun zaman ara zamanlardır. İki öğün arası olabilir, akşam saatleri banyo saatleri için uygundur. Bu şekilde yaparsanız bebek daha rahat uyuyacaktır ve sakinleşecektir.

Bebek Banyosu Süresi Ne Kadar Olmalıdır ?

6. Aydan önce en fazla 10 dakika olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bebeğiniz suyu seven bir kişiliğe sahipse, 6. aydan sonra suda oynaması için daha uzun süre tutulabilir.

Yeni Doğan Bebeğin Banyo Suyu Kaç Derece Olmalıdır ?

İdeal su sıcaklığı, 37 derecedir. Termometre kullanarak suyun sıcaklığını ölçebilirsiniz. Bunun yerine bileğinizle ve dirseğinizle su sıcaklığını ölçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...