Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır ?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır ?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır ?

Yeni doğan bebeğin ciddi çok ince ve hassastır. Bu sebeple nazik bir bakım gerekir. Doğumla birlikte bebeklerde bazı cilt problemleri görülebilir. Bunlar; cilt kuruluğu, soyulma ve kabuklanma olabilmektedir. Ebeveynler, ilk önce bebeğin cildini nemli ve temiz tutmayı başarmalıdırlar.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalıdır ?

Yeni doğan bebeği yıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu sorulmaktadır ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

– Bebeğin cildi anne karnında koruyucu bariyerler ile kaplıdır. Bu bariyerlere “verniks kazeoza” denir. Bu bariyer, bebeğin ısı kaybını engeller.
Bebek, 24 saatten sonra göbek bağı düşmeden yıkanabilir. Yıkama aşamasında bebeğin cildini kurutacak ürünler kullanılmamalı ve yeni doğan bebekler için üretilmiş şampuanlar tercih edilmelidir.
– Şampuan veya sabun, direkt bebeğin vücuduna temas ettirilmemelidir. Bu aşamada banyo süngerinden yardım alabilirsiniz.
Bebek cildi nemlendirilirken su bazlı ürünler kullanılmalıdır. İçeriğinde zeytinyağı bulunan ürünler tercih edilmemelidir.
– Tahriş ve pişiği önlemek için bebek cildi iyice durulanmalıdır. Durulama işlemi bol su ile yapılmalıdır.
– Özellikle kulak arkası, boyun ve kol altları iyice kurulanmalıdır. Bu bölgeler nazik ve yumuşak dokunuşlar ile kurulanmalıdır.
– Cilt kuruluğunu azaltmak için hem banyo sırasında hem de banyodan sonra bebekler için özel üretilmiş su bazlı nemlendirici ve bebek yağı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...