Yeni Doğan Bebekler Ne Kadar Emzirilmelidir?

Yeni Doğan Bebekler Ne Kadar Emzirilmelidir?

Yeni doğan bebekler doğdukları ilk gün her memede en az 5 dakika emzirilmesi gerekirken bu sürenin artırılması da gerekebilir. Bebekleri emzirme esnasında ilk uyarıyı ilk emdikleri meme olduğundan ikinci kez emzirileceğinde mutlaka diğer meme verilmelidir.

 

 

Bebeklerde emzirme yani besleme sıklığı bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Bebekler istediği her an da geri çevrilmeden emzirilmelidir. Zaten bebekler acıktığında ağzını açarak, ağlayarak veya aranarak belli başlı tepkilerle belli ederler. Özellikle bebekler ilk aylarla her uyandıklarında aç olurlar ve mutlaka emzirilmelidir. Bebeklerin doğduklarından sonra ilk haftalarda sık sık 1 saat aralıklarla emzirilmelidir. Bebek emdikçe annenin göğsünde süt miktarı artacaktır. Bu nedenle bebekler emdikçe  süt miktarı artacağından daha çabuk doyarlar ve emzirme sıklığı süresi gittikçe uzamaktadır.

Bebeklerin 1 yaşına kadar olan ortalama günlük emzirme sayısı;

√ Yeni doğan bebekler ortalama ilk 1 hafta günlük ortalama 10- 12 kez emzirilebilir.

√ ilk 1 haftadan sonra, 1 aya kadar günlük ortalama 8-10 kez emzirilebilir.

√ 1-3 ay içerisinde günlük ortalama 6-8 kez emzirilebilir.

√ 3-7 ay içerisinde günlük ortalama 5-6 kez emzirilebilir.

√ 7-8 ay içerisinde günlük ortalama 4-5 kez emzirilebilir.

√ 9-12 ay içerisinde günlük ortalama 3-4 kez emzirilebilir.

 

 

Anne sütü bebek için önemli olan besinleri ve suyu yeterli miktarda barındırdığından, anne sütü alan bebekler ilk aylarda anne sütünden başka bir gıdaya yada suya ihtiyaç duymazlar. Yaz günleri sıcak havalarda dahi anne sütü alan bebeklerin su ihtiyacı anne sütünden giderilecek miktarda mevcuttur. Bebeğe erken su vermek bebeğin midesini dolduracağından annesini emmek istemeyebilir. Böylece bebek memeyi az emecek ve dolayısıyla annenin göğsündeki sütün azalmasına neden olacaktır. Annelerin muzdarip olduğu konulardan biri de sütünün yetersiz olduğudur. Anne sütü yetersizse ve bebek doymuyorsa bebek parmağını emerek, ağlayarak anne ise göğsünün yumuşak ve boş olmasından anlayabilir. Fakat anne sütünün yetersiz olup olmadığı bebeğin gelişimine göre de tespit edilebilir. Ayrıca doğum yapan annelerin %95 inin bebeğini emzirerek doyurabilecek miktarda süt üretme becerisine sahip oldukları da bilinmektedir.

Bebeklere genellikle ilk 6 ay anne sütü verilmelidir. Sağlıklı bir annenin yeteri kadar sütünün olması kendi elindedir. Bebeği her istediğinde doğru yöntemlerle emziriyorsa, sıvı miktarını yeteri kadar alıyorsa, kendini çok yormuyorsa bebeğine rahatlıkla yetecek kadar süt üretimi oluşmaktadır. Anne sütü zaman zaman geçici olarak azalma gösterebilir. Bu durumda doğru yöntemler uygulanarak tekrar durum düzeltilebilir. Bebeği her emzirmede ilk emdiği süt az yağ içerir ve bu süte önsüt adı verilir. Bebek emmeye devam ettikçe sütün özelliği ve yağ miktarı artış gösterir. Emzirmenin sonunda salgılanan süt en fazla yağ içeren süttür. Bu süte ise sonsüt denir. Önsüt ve sonsüt bebeğin ihtiyaç duyduğu süttür. 

 

 

Bebeği emzirme süresinde aşırılık varsa bir problem söz konusu olabilir. Yeni doğan bir bebeğin emme süresi her meme için 10 dakikadan az ise doyacak kadar süt gelmediğini anlayabilirsiniz. Büyük süt çocukları ise her meme için ortalama 6 dakikada ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Konumuzla ilişkili olan emzirmede altın kurallar yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...