Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Yeni doğan bebeklerde kabızlık sorunu doğduktan bir yada iki hafta sonra sık karşılaşılan bir problemdir. Bebeklerin kabızlık sorununa yardımcı bazı bitkisel çözümlerin de fayda ettiği görülmüştür.

 

 

Bebeklerde kabızlık ciddi bir sorundur. Bebeğin bağırsak hareketlerinin düzene girmesi gerekmektedir. Aksi taktirde tedavi edilmemesi sonucu bağırsak tıkanmalarıyla karşılaşılabilir ve bunun çözümü ameliyattır. Bu nedenle yeni doğan bebeğinizin kabız olduğunu fark etmeniz ve kabızlığın nasıl giderileceğini bilmeniz son derece önemlidir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

 

√ Bebeğin dışkısının kuru olması

√ Bebeğin karnının sert, gergin ve şişkin olması

√ Bebeğin kabızlık döneminde huzursuz olması

√ Bebeğin dışkısının koyu renkli olması

√ Bebeğin dışkısının küçük ve tane tane olması

Yeni doğan bebeklerin kabız olmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler anotomik yapıdan, sindirim sisteminin yapısına bağlı olarak veya beslenme şeklinden kaynaklanıyor olabilir. Bebeklerin kabızlık sorunu ile karşılaşma sebepleri aşağıdaki gibidir.

 

 

Bebeklerin Bağırsaklarındaki Yapısal Problemler

 

√ Genetik olarak bağırsak tembelliği

√ Bebeklerin devamlı olarak katı gıdalarla beslenmesi

√ Bebeklerin gereğinden fazla süt tüketmesi

√ Doğuştan gelen bağırsak genişliği ( anatomik sorundur )

√ Bebeklerde psikolojik nedenler de kabızlık sorunu yaşamasına sebep olmaktadır.

 

Bebeğimin Kabız Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bebeklerin kabızlık sorunu yaşayıp yaşamadığını bebeğinizin hareketlerini takip ederek anlayabilirsiniz. Öncelikle bebeğiniz kakasını ne sıklıkla yapıyor bunu gözlemlemelisiniz. Her bebeğin bağırsak düzeni farklılık gösterebilir. Kimi bebekler 1 gün arayla kakasını yaparken kimisi ise 2-3 günde 1 defa yapabiliyor. Bebeğinizin kaka yapma süresi uzuyorsa ve ne kadar sıklıkta yaptığı değişkenlik gösteriyorsa bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyor olabilir.

 

 

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Giderme Yöntemleri

 

√ 4 aylık olan bebeklere elma suyu, armut suyu, şeftali suyu ve erik suyu gibi içecekler vererek kabızlığını giderebilirsiniz.

√ Kabızlık sıkıntısı çeken bebeğinizin rahatlaması için ılık suyla duş aldırıp kaslarının gevşemesini sağlayabilirsiniz.

√ Bebeğinize egzersiz yaptırmak ta çözüm yolları arasında yer almaktadır. Bebeğinizin bacaklarının karnına doğru hafif hafif ileri geri yaparak rahatlatabilirsiniz.

Bebeğinizi mümkün olduğu kadar anne sütü ile besleyiniz. Zira anne sütü doğal müshil olarak bilinmektedir.

√ Bebeğinizin makatına zeytinyağı koyarak kakasını yapmasını sağlayabilirsiniz.

√ Bebeğinize su vermeye başladıysanız su miktarını artırabilirsiniz. Bol sıvı tüketmesi kabızlığa iyi gelecektir. Henüz su vermeye başlamadıysanız anne sütü ile bolca besleyiniz. Bebeklerin sağlığı için anne sütünün önemi ve faydaları son derece önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...