YENİ DOĞAN SARILIĞI NASIL GERÇEKLESİR?

YENİ DOĞAN SARILIĞI NASIL GERÇEKLESİR?

Bebeklerin doğum anından başlayarak 28. Gününe kadar olan döneme yenidoğan dönemi denilir. Bebekler bu dönemde fizyolojik sarılıkla karşılaşabilir. Fizyolojik sarılık bir iki haftada kendiliğinden geçer ve herhangi bir tehlike yaratmaz.
Yeni doğan bebekte sarılık bilirubin denilen ve cilde sarı renk veren bir maddenin kan oranındaki seviyesinin artması ve deride birikmesi sonucu meydana gelir. Yeni doğan bebeklerin alyuvarları daha fazla olduğundan bunların yıkılması sonucu bilirubin ortaya çıkar. Anne karnında bebeğin bilirubini annenin karaciğerini temizleme görevini üstlenirken doğumdan sonra bebeğin karaciğeri bilirubini temizler ama bu bir kaç gün alır. ise karaciğerin bilirubini yeterince atamamasından ve bilirubinin artmasından ortaya çıkar. Bu yüzden bebeklerin takibi oldukça önemlidir. Çünkü her ne kadar kendiliğinden geçse de sarılık bilirubin oranının artmasından kaynaklı bebeklerde beyin hasarı yaratabilir. Doktorunuzun takip etmesine özen gösterin bebeğinizin sarılık oranını. Fizyolojik açıdan sarılık değil ise eğer bebeğiniz için oldukça tehlike yaratabilir. Sonucunda gerçeklemesini istemediğiniz sağlık problemleri ile baş başa kalabilirsiniz. Özellikle erken doğmuş bebekler, doğum esnasında kafa derisi altında kanama gerçekleşmiş olan bebekler, doğduğu andan itibaren 24 saat içerisinde sarılık belirtisi konulan bebekler, emme problemi olan ve iyi beslenemeyen bebekler ve sarılık süreci 2 haftadan fazla süren bebekler sürekli olarak takip edilmelidir.
Yeni doğan bebekte sarılık belirttiğimiz gibi tehlike arz edebilir. Ebeveyn olarak çok dikkatli olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...