Yeni Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Doğanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni doğanlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

9 ay büyük heyecanla beklediğiniz bebeğiniz dünyaya gözlerini açmak üzere heyecan dorukta ve peki bu minik yenidünyalı hakkında her şeyi biliyor musunuz?  Bebeğiniz 6 haftaya kadar size farklı görünecek ve her davranışı gülümsemesi yâda gülümsememesi siz etkileyecektir.

 

 

Bebeğinizin Yüzü Şiş Görünebilir, Korkacak Bir şey Yok

Bebeğiniz rahimden çıktıktan sonra aylardır alıştığı güvenli ortamından çıktığında yeni dünyasına uyum sağlamakta zorlanabilir. Bebeğiniz beklediğinizden farklı görünebilir. Bebeğinizin vücut kısımlarından bazıları farklı şekilde görünebilir, çünkü o aylarca rahim içindeydi. Bebeğiniz büyüdükçe, bu özelliklerin çoğu değişecektir. Şiş yüzü inecek gözleri daha görünür hale gelecektir.

Saçları çok yâda beklediğinizden az olabilir.  Kulaklarından biri yâda ikisi katlı olabilir. Göz kapakları şiş olabilir. Tüm bunlar bebeğinizin bir sorunu olduğunu göstermez.   Yeni doğan bebeğinizin göz rengi ilk yıl boyunca değişebilir. Işıkları kısık tutmanız gerekebilir. Işıklar çok parlaksa, bebeğiniz gözlerini açmak istemeyebilir. Diş etlerindeki beyazlıklarda sizi korkutmasın.  Bebeğiniz doğal sürecinde büyüyor.

Yeni doğan Bebek ve Göbek Bağı

Yeni bebekler de anne babayı en çok korkutan göbek bağıdır. Özellikle banyo sırasında ıslandığında yeni anne babalar korkabilir, ancak korkmanıza gerek yok. Banyodan sonra kurutarak doktorunuzun verdiği krem yâda benzeri koruyucuyu sürmeniz yeterlidir.  Vakti geldiğinde vücut göbek bağını kendisi atacaktır.

Yeni doğanlarda en önemli noktalardan biride kafanızda bulunan bıngıldak dediğimiz yumuşak noktadır. Belli bir süre bu noktayı korumanız önemlidir.

Bebeğiniz Yeterince Besleniyor mu?

Bebeğin her iki ila üç saatte bir yemek yemesi gerekir Fakat emziriyorsanız,ne kadar süt alacağını bilmek zordur. Bebeğin ağırlığı, ilk günlerde en iyi göstergedir. Çocuk doktorunuz taburcu edildikten sonraki birkaç gün içinde bebeğinizi kontrol edecektir.  Bebeğiniz için bir emzirme programı ayarlayın.

Yeni doğan Bebeğinizde Lekeler Mi Var?

Yeni doğan cildinin doğum lekesi olması yaygındır. Doğum lekeleri farklı boyutlarda, şekillerde ve renklerdedir. Bazı doğum lekeleri küçülür veya zamanla kaybolur. Diğer doğum lekeleri, bebeğinizin derisinde tüm hayatı boyunca kalabilir. Yeni doğan çocuğunuzun doktoruna sorduğunuzda doğum lekelerini kontrol etmesini isteyin. Bebeğiniz aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilir:

Açık kahverengi veya ten rengi olan düz cilt lekeleri olabilir. Bebeğinizin herhangi bir yerinde bulunabilirler. Lekeler bebek büyüdükçe küçülebilir. Benekler koyu kahverengi ya da siyahtır. Doğduğunda yeni doğan cildinizde olabilir veya daha sonra oluşabilir. Çoğu zararsızdır ve alınması gerekmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...