Yeni doğmuş bebeğimin cildi hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Yeni doğmuş bebeğimin cildi hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Yeni doğmuş bebeğimin cildi hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bebeğiniz doğduğunda farklı görünebilir. Bebeğinizin vücudunda ummadığınız lekeler söz konusu olabilir.  Çünkü o aylarca rahim içindeydi. Bebeğiniz büyüdükçe, bu özelliklerin çoğu değişecektir. Hangi lekeler ne anlama gelir yeni anne babaları bilgilendirmeye çalışacağız;

Gebeliğinizin son üç ayına mı geldiniz?  Bebeğinizin derisinin üzerinde oluşmaya başlayan ince tabakaya  verniks adı verilir. Doğumda, yeni doğan cildiniz verniks denilen mumsu bir kaplama ile kaplanmış olabilir. Verniks çıktıkça ve cilt kurudukça, yeni doğan cildiniz soyulur. Doğumdan sonra doğan bebeklerin büyük miktarda cilt soyulması olabilir. Soyma, yeni doğan cildin çok kuru olduğu anlamına gelmez. Soyulmayı durdurmak veya döküntüleri tedavi etmek için bebeğinizin cildine  losyon veya yağ sürmenize gerek yoktur. Doğumda veya onun ilk birkaç ayında, bebeğiniz aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilir:

 

 

Erythema toxicum nedir?

Erythema toxicum, yeni doğan vücudunda ayak tabanları ve ellerin avuç içi dışındaki herhangi bir yerde ortaya çıkabilen kırmızı bir döküntüdür. Döküntü doğumdan sonraki 3 gün içinde ortaya çıkabilir. Bu döküntü için tedaviye gerek yoktur. Genellikle 1-2 haftada geçer.

Milia Nedir?

Milia, yenidoğan yüzünde görülebilecek küçük beyaz veya sarı yumrulardır.Milia tıkalı cilt gözeneklerinden kaynaklanır. Birçok milia yenidoğan burun, yanak, çene ve alnından patlayabilir. Milileri sıkmayın veya fırçalamayın. Kremler veya merhemler miliayı daha da kötüleştirebilir. Bebeğiniz 1-2 aylık olduğunda cilt gözenekleri açılmaya başlar. Bu olduğunda milia gidecektir.

Bebeğiniz 3-5 haftalık olduğunda akne görülebilir. Yenidoğan bebeğinizin yanakları sert olabilir ve kırmızı, yağlı bir döküntü ile kaplanabilir. Yenidoğan bebeğin yüzünü ılık suyla yıkayın. Bebek yağı, krem, merhem veya başka ürünler kullanmayın. Bunlar sadece kızarıklıkları daha da kötüleştirir. Yenidoğan bebeğin tırnaklarını, yanaklarını çizmemesi için kısa tutun. Hiçbir tedavi yenidoğan sivilcelerini temizleyemez. Milia gibi, yenidoğan sivilce cilt gözenekleri açılmaya başladığında kaybolmalıdır.

Doğum sürecinde sıyrıklar veya morluklar  görülür. Bunun sebebi ise zor doğumlarda kullanılan cihazlardan kaynaklı olabiliyor.Fetal monitörde yenidoğan bebeğinizin derisinde de izler olabilir.Çürükler 2 hafta içinde giderilmelidir.

Lanugo yenidoğan omuzlarını ve sırtını örtebilir. Lanugo yumuşak kıllardan oluşan ince bir kaplamadır. Aydınlık veya karanlık olabilir. Bu saçlar ilk ay içinde bebeğinizi ovalamalı veya dökmelidir. Lanugo, prematüre bebeklerde daha yaygındır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...