Yenidoğan Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yenidoğan Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yenidoğan bebeklerin gözlerindeki pigmentler tam olarak oluşmadığı için, bebeklerin göz rengi birkaç ay boyunca net şekilde anlaşılamayabilir. Yenidoğan bebeklerin göz rengi, birkaç ay boyunca koyu mavi ya da mavimsi gri olarak görülür. Ancak zaman içerisinde renk pigmentlerinin oluşmasıyla bebeğin göz rengi netleşir.

Bebeklerde göz renginin oluşması ortalama 6 ay içinde tamamlanır. Bebekler ilk doğduğunda, yetişkinler gibi göremez. Ancak birkaç haftalık süreçte bebeğin görme yetisi hızlı şekilde iyileşmeye başlar. Bebeğin göz rengi ile görme becerisi arasında bir bağlantı yoktur. Renk pigmentlerinin oluşması zaman aldığı için bebeklerin göz renginin anlaşılamaması oldukça doğaldır.

Doğumdan birkaç ay sonra, göz rengi belirgin hale gelmeye başlar. Bebeğin göz renginin tam olarak belirginleşmesi için ise ortalama 24 hafta geçmesi gerekir. Bu süreçte genellikle açık mavimsi görünen göz rengi, kahverengine döner. Koyu yeşil görünen göz rengi ise genellikle ela, yeşil ya da maviye dönüşür.

bebeklerde göz rengi oluşumuBebeklerin Göz Rengi Değişir Mi?

Gözdeki renk pigmentlerinin doğal yollarla değişmesi mümkün değildir. Dolayısıyla doğumdan sonra bebeğin göz rengi değişmez. Özellikle 6 aylık süreçten sonra göz rengindeki belirgin değişiklikler, hastalık habercisi olabilir. Heterokromi adı verilen göz hastalığı nedeniyle bebeklerin göz renginde değişiklikler olabilir.

İki gözün farklı renklerde olması ya da göz beyazlığında değişimler olması durumunda, göz doktoruna başvurulması gerekir. Bununla birlikte doğumdan itibaren bebeğin görme yetisine dikkat edilmelidir. Bebeğin göz yapısında farklılıklar olması ya da cisimleri takip edememesi durumunda göz muayenesinden geçmesi büyük önem taşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...