Yenidoğan Bebeklerde Göğüs Şişliği

Yenidoğan Bebeklerde Göğüs Şişliği

Yeni doğan bebeklerin göğsünde şişlik oluşması normal bir durumdur. Bu şişlikle beraber bebeklerin göğsünde sertlik olması ve süt gelmesi de görülebilir. Bu durum bebeğin kız yada erkek olmasından tamamen bağımsızdır. Her iki cinsiyette de görülebilir.

 

 

Yeni doğan bebeklerin annesini emmelerinden dolayı anneden bebeğe geçen hormonların etkisi ile bebeğin göğsünde sertlik ve şişlik oluşabilir. Hatta bebeğin göğsünden sütte gelebilir. Genellikle bu durum geç doğan bebeklerde yani 40. haftayı geçen bebeklerde meydana gelir.

 

Bebeklerde Göğüs Şişliği Problemine Ne Yapılmalıdır?

Bebeklerin göğsünde oluşan şişliklere masajla yada ovalayarak müdahale etmek yanlış bir yöntemdir. Bebeğin göğsündeki şişliğe masaj yapmak yada ovalamak şişliği indirmez. Aksine masaj yapılması bölgenin iltihaplanmasına ve derisinin tahriş olmasına sebep olabilir. Bebeklerin göğsünde meydana gelen iltihap ise diğer dokulara çabucak yayılarak apse oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kesinlikle bu tarz yöntemleri bebeğinize uygulamayınız.

 

Bebeklerdeki Göğüs Şişliği Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerde görülen göğüs şişliği zamanla bebeğin vücuduna geçen hormonların emiliminin başlaması ile kendiliğinden geçmeye başlayacaktır. Bu durum genelikle 15 -20 gün sürer ve kendiliğinden geçer. Bebeklerin göğsündeki şişlikler ebeveynleri rahatsız edip endişelendirebilir. Fakat bu şişlikler bebeğe ağrı yapmaz ve rahatsız etmez. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık % 90 ında görülmektedir. Bu şişlikler bazı bebeklerde ceviz büyüklüğünden daha da büyük olabilmektedir. Masaj yöntemi ile uygulama yapmak bu şişliklerin geçmesine yardımcı olmaz. Bebeklerdeki göğüs şişliği 2 hafta kadar devam eder. 2 hafta sonrasında şişlikler geçmezse her ihtimale karşı bir doktora başvurup kontrol ettirmeniz hem siz ebeveynlerin rahatlamasına hemde bebeğinizin sağlık kontrolünden geçmesine olanak sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...