YENİDOĞAN BEBEKTE GÖBEK BAKIMI

YENİDOĞAN BEBEKTE GÖBEK BAKIMI

Bebek dünyaya geldiği andan itibaren anneleri tedirgin eden bir durum vardır. Bu durum bebeklerinin göbeklerindeki göbek kordonunun bakımıdır. Çünkü göbek kordonu bakımında yapılan bir hata kötü sonuçlar doğurabilir.  Bu yüzden anne adayları bebek bakımı konusunda en çok bu konuda tedirginlik yaşamaktadırlar.

Göbek kordonu 5 ile 10 günlük bir süre zaafında kendiliğinden düşer. Bazı durumlarda bu süre 15 güne uzayabilir. Anne göbek kordonu düşene kadar alkol ile kordonun etrafını silmelidir. Ancak alkolün bebeğin vücuduna fazla temasından kaçınılmalıdır. Bebek bezinin göbek kordonuna teması önlenmelidir. Çünkü bebeğin idrarı göbek kordonuna ulaşarak enfeksiyon kapamasına neden olabilir. Bu yüzden bez kıvrılarak göbek kordonunun altına gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Bebeğinizi banyo yaptırmayı düşünüyor iseniz göbek bölesini su temasından sakınmalısınız. Eğer göbek kordonu ıslanmış ise steril gazlı bezle kurulamalısınız. Bebeğinizin göbek kordonu düştü ise iki gün daha pansuman etmenizde fayda vardır. Göbek bölgesinde oluşan herhangi bir kızarıklık, kanama, kötü koku, akıntı gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu belirtiler enfeksiyon riski taşıyabilir.

Bebek bakımı belli bir yaşa kadar dikkat gerektiren bir konudur.  İster cilt bakımı olsun ister göbek kordonu bakımı olsun ayırt edilmeksizin bütün noktalara aynı hassasiyet sağlanmalıdır. Aksi takdirde gözünüzden kaçan bir nokta bebeğinizin sağlığının kötü gitmesine neden olabilir. Bu yüzden bebek bakımı ile ilgili ön bilgiye sahip olmalı ve bebeğiniz doğduğu andan itibaren onu gözlemlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...