Yürüteç Zararlı Mı ?

Yürüteç Zararlı Mı ?

Yürüteç Kullanmak Zararlı Mı ?

Bebek doğduktan sonra ilk merak edilen şeylerden biri, bebeğin ne zaman yürüyeceğidir. Bu süreçte ebeveynlerin yardımcısı yürüteç olarak görülmektedir. Yürüteç, bebekleri yürütmek için icat edilmiş olsa bile bebeklerin kendi başlarına yürümesini biraz engellemekte ve yürümeye başlanmasını geciktirmektedir. Amerika Pediatri Birliği’ne göre; yürüteç kullanan bebekler, yürüteç kullanmayan bebeklere göre daha geç yürümeye başlamaktadırlar.

Yürüteç, bebekler fiziksel olarak hazır değilken kullanılmaya başlanıyor. Bu sebeple beklenmeyen kas kontrolleri ve hareketler gelişebiliyor.  Kalça problemleri ve omurga eğrilikleri bu sebeple oluşabiliyor. Ayrıca yürüteçle yürüyen çocukların alt bacak kasları daha çok çalışıyor, bebeklerin yürümesi için üst bacak ve kalça kaslarının çalışması gerekmektedir.

Yürüteçle beraber bebekler, hareket kabiliyeti kazanmaktadırlar. Bu da bebeklerin çaba duymadan yürüyebilmelerine neden olmaktadır. Buna alışan bebekler, yürümeye daha geç başlamaktadırlar. Bebekler yürümeyi kendi hareketlerini izleyerek öğrenmektedirler. Yürürken bacak ve ayaklarını gözlemleyerek yürümeyi öğrenirler. Yürüteçte tepsi var ise, bebek yürüteç kullanırken kendi hareketlerini gözlemleyemez ve bu da yürüme açısından olumsuz bir noktadır.

Aynı zamanda yürüteçler bebekler için tehlikeli olabilmektedir. Ebeveynler yürüteçin bebekler için dengeli olduğunu düşünmektedir fakat bebeğin bir yere takılarak düşme riski artmaktadır. Yürüteç kazaları sonucunda bebekler genel olarak kafalarını bir yere çarpmakta ve bununla beraber kafa travmaları meydana gelebilmektedir. Bebeklerin serbest hareket etmesi yürüme açısından daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...